Erling Sands fluebinding og utstilling

For noen ganske få, har fluebinding blitt mer enn en lidenskap i lidenskapen. Fluebindingen har blitt en jobb, ikke nødvendigvis i negativ forstand, men en måte å skaffer seg inntekter til livets nødvendigheter på. 

En av våre mest betydningsfulle personligheter, som gjorde fluebinding til levebrød og livsstil, var Erling Sand (1917 – 2002) fra Heggeriset. I mer enn 40 år var fluebindingen den viktigste inntektskilde for han og hans familie.

Erlings far John lærte håndverket av Smith-brødrene, som først på 1900- tallet var på årlige sommerbesøk ved Galten. Smith-brødrenes interesse for å fiske med kunstige fiskefluer ble introdusert for skandinavere i England.

 “Engerdalsjokeren”,  “Jonas”,  “Dreperen”,  “Sandra” og “Verre enn Minken” er fiskefluer fra Erling Sands hånd. Erling hadde et arkiv med mer enn 20.000 flueoppskrifter og en anseelig samling fluefiskelitteratur. 

Ett utvalg av Sands fiskefluer kan sees i kommunehuset Enger, åpningstiden er mandag-fredag kl.09:00 – 15:00.